Aktuality

22. května 2021

Památkové domky

Pamatkove_domky_2021_Plakát_Final.jpg

Památkové domky a malá muzea Slovácka otevřou svá vrátka i letos

Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí proběhne tento rok posedmé. Po šesti desítkách objektů budou moci návštěvníci putovat od 5. do 6. června 2021.

Po oba dny bude od 9 do 17 hodin zpřístupněno celkem 60 objektů, přičemž některé z nich zcela ojediněle. Například ty, které leží na soukromém pozemku, kde majitelé dodnes bydlí nebo během roku slouží ke spolkové činnosti obce. Během akce není nutná předchozí domluva, a tak mají návštěvníci jedinečnou možnost poznat neobjevené skvosty ze života našich předků.

„Lidé na Slovácku si váží dědictví v podobě tradic a lidové architektury. I proto se zde podařilo dochovat mnoho původních stavení. Každý z těchto domků vypráví vlastní příběhy. Kdo chce poznat zajímavosti, radosti i strasti zdejšího života v proměnách staletí, neměl by tyto domky minout,“ zve k putování Slováckem Ing. Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko.  

Jak napovídá oficiální název akce, během víkendu jsou vedle památkových domků zpřístupněny také objekty lidového stavitelství a malá muzea. Proto máte možnost navštívit například větrné mlýny, původní kamenné sklepy či komory. V muzeích se zase nachází sbírky vzácných exponátů z tradičního života na Slovácku. Například lidové oděvy, zemědělská technika, vybavení domácností, kuchyňské či náboženské předměty nebo předměty zachycující způsob obživy rodin o mnoho let zpět.

O tom, že akce má smysl, jsou pořadatelé každoročně utvrzováni také zájmem široké veřejnosti a vzrůstající návštěvností. „V loňském roce jsme napočítali celkem přes 3000 návštěv. Nutno ale dodat, že při akci nehrozí shromažďování velkého množství lidí na jednom místě. Návštěvníci putují po dva dny po více než 50 objektech na území celého Slovácka. I tak bychom chtěli všechny požádat o dodržování veškerých platných hygienických opatření,“ apeluje Lenka Durďáková, tajemnice Regionu Slovácko, která stála u zrodu celé myšlenky v roce 2015.

Památkové domky jsou jednou z možností, jak napomoci šetrnému cestovnímu ruchu v menších obcích, kde jsou často i jedinou turistickou atraktivitou. „Rok, co rok přibývá nejen návštěvníků, ale také nadšenců, kteří se chtějí zapojit se svými objekty. Vloni jich bylo 51, letos dokonce 60 objektů na území celého Slovácka,“ dodává Zdeněk Šmýd, manažer Turistické asociace Slovácko, který akci koordinuje na území Jihomoravského kraje.

Památkovým domkům je věnován propagační materiál, kde jsou uvedeny všechny letos zapojené objekty, mapka a tipy na cyklotrasy. Druhým rokem je k této příležitosti vydaná i turistická vizitka, která bude k zakoupení v některých památkových objektech nebo v informačních centrech regionu.

Mezi nově zapojenými objekty jsou: Lopeník – Došková chalupa, Hovorany – Muzeum Hovorany, Hrubá Vrbka – Vrbecké muzeum.

 

Akce vznikla za podpory Zlínského kraje. Pořadatelem akce je Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, ve spolupráci s Turistickou asociací Slovácko, z.s.

Kontakt:

Veronika Friedlová

+420 739 525 256

marketing@slovacko.cz

www.slovacko.cz

TZ_Památkové domky 2021 (DOCX 29.43 kB)